Valstybės kontrolės išvados dėl reformos

Lietuvos Gydytojų Sąjunga

Valstybės kontrolė įvardijo sveikatos priežiūros tinklo pertvarkos rizikas


Valstybės kontrolės atlikta sveikatos priežiūros tinklo pertvarkos apžvalga atskleidžia rizikas, kurias lėmė bendro reformos plano nebuvimas ir sveikatos priežiūros specialistų trūkumas mažesnėse savivaldybėse.

Siekdama užtikrinti kokybiškų ir saugių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą visiems Lietuvos gyventojams, Sveikatos apsaugos ministerija inicijavo Sveikatos priežiūros įstaigų ir Sveikatos sistemos įstatymų pakeitimus, sudarydama prielaidas tinklo pertvarkai. Planuojama, kad penktoji sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarka bus įvykdyta iki 2030 m. ir, lyginant su ankstesnėmis, apims daugiausia sveikatos sistemos sričių.

„Mūsų apžvalgos tikslas – laiku, prasidedant pertvarkai ir turint galimybę ją tobulinti, informuoti apie rizikas, kurias būtina suvaldyti, kad reforma vyktų sklandžiau ir kiekvienas sveikatos priežiūros sistemos specialistas galėtų prie jos prisidėti. Prireikus svarbu koreguoti reformos apimtis, tikslus ir etapus, tačiau, neturint fiksuoto bendro reformos vaizdo, sunkiau suvaldyti ir kylančius iššūkius“, – sako valstybės kontrolierius Mindaugas Macijauskas.

Auditoriai pastebi, kad, neturint apibendrinančio, numatytų veiksmų nuoseklumą atskleidžiančio dokumento, sveikatos sistemos dalyviai buvo informuojami pateiktimis, kurios keitėsi, todėl trūksta aiškumo dėl planuojamos gydymo įstaigų tinklo struktūros, jų teikiamų paslaugų apimčių ir pan.

Naujas paslaugų tinklas efektyviai veiks tik tada, jeigu turėsime pakankamai sveikatos priežiūros specialistų. Analizė, kiek ir kokių specialistų reikės įvertinus pertvarkos prielaidas, 2022 m. pabaigoje dar nebuvo atlikta, nors naujasis paslaugų teikimo modelis turi įsigalioti jau nuo šių metų rugpjūčio. Pertvarkos sėkmei labai svarbus pakankamas slaugytojų skaičius (o jų, pertvarkius tinklą, reikės daugiau), tačiau 2000–2019 m. baigusiųjų slaugos studijas mažėjo, 2020–2022 m. stojančiųjų skaičius išlieka labai panašus, o valstybės finansuojamų vietų slaugos studijų programose mažėja. 2020 m. turėtą pasiekti slaugytojų ir gydytojų skaičiaus santykį (2:1) dabar planuojama pasiekti iki 2025 m.


Žemiau galite susipažinti su VK apžvalga:
file:///C:/Users/Aiste/Downloads/sveikatos-prieziuros-tinklo-pertvarkos-apzvalga.pdf


2025 m. gegužės 8 d.
Šiemet minime žymaus vokiečių fiziko Vilhelmo Konrado Rentgeno gimimo 180-ąsias metines. Jis buvo keleto Vokietijos universitetų profesorius. Tai – pirmasis fizikas, 1901 m. gavęs Nobelio fizikos premiją. Jis buvo vienturtis sūnus pasiturinčių gelumbės gamintojų šeimoje, kuri gyveno Lenepe (dabar – Remšeidas). 1848 m. revoliucijos ir politinis sujudimas nulėmė, kad Rentgenų šeima prarado Vokietijos pilietybę ir nusprendė persikelti į Apeldorno miestą Vidurio Rytų Nyderlanduose. Būtent ten Vilhelmas praleido didžiąją dalį vaikystės. Pradinį ir vidurinį išsilavinimą jis įgijo privačiame Martino Hermano van Dorno institute Apeldorne. Būdamas septyniolikos ėmė lankyti Utrechto technikos mokyklą, tačiau jos nebaigė, nes buvo neteisingai apkaltintas mokytojo karikatūros nupiešimu. Būsimojo mokslininko ateitis tada neatrodė šviesi. Pašalintas iš mokyklos ir nelaikęs baigiamųjų egzaminų, jis negalėjo būti priimtas į Utrechto universitetą. Tačiau jis neoficialiai jame lankė fizikos, botanikos, zoologijos ir chemijos paskaitas.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. gegužės 6 d.
Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugija ir Vilniaus kolegijos Sveikatos priežiūros fakultetas organizuoja respublikinę konferenciją „Vaikų gastroenterologija ir mityba 2025“, tai kartu bus ir Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos 7-asis suvažiavimas. Suvažiavimas vyks 2025 m. gegužės 29 d. Vilniaus kolegijos Sveikatos priežiūros fakultete, Didlaukio g. 45, Vilnius. Konferencija vyks gyvai ir nuotoliniu būdu. Konferencija skirta visų specialybių gydytojams, slaugytojams, dietistams, visuomenės sveikatos specialistams. Dalyvaujant gyvai bus dovanojamas 2024 m. išleistas vadovėlis „Vaikų pagrindinių ligų ir būklių diagnostikos ir gydymo algoritmai“.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. balandžio 16 d.
Lietuvos gydytojų sąjunga pateikė pastabas Sveikatos apsaugos ministerijai dėl įstatymų projektų, susijusių su priemokomis, tobulinimo, susipažinusi su Sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 11 ir 49 straipsnių pakeitimo įstatymo projektu ir lydimaisiais įstatymų projektais (toliau – Pakeitimai), aiškinamuoju raštu, pateiktais 2025-03-28 derinimui institucijoms ir visuomenei (iki 2025-04-11), TAIS Nr. 25-5262, siūlymu pritarti Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 11 ir 49 straipsnių pakeitimo įstatymo, Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo Nr. I-1343 9, 10 ir 26 straipsnių pakeitimo įstatymo ir Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 8, 11, 13 ir 76 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIV-2790 6 straipsnio pripažinimo netekusiu galios.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. balandžio 4 d.
Įgyvendindama Vyriausybės programą, SAM teikia įstatymų pakeitimus, kurie turėtų užtikrinti, kad iš pacientų nebūtų reikalaujama papildomų mokesčių už valstybės lėšomis teikiamas sveikatos priežiūros paslaugas.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. balandžio 2 d.
2025 m. kovo 20–22 d. Briuselyje įvyko Europos nuolatinio gydytojo komiteto (CPME) Asamblėja, kuri pažymėjo svarbų žingsnį sprendžiant visuotinę gydytojų krizę Europoje. Susitikimas prasidėjo Europos Parlamente, kur CPME delegatai susitiko su naujaisiais Sveikatos komiteto nariais – dr. András Kulja ir Tilly Metz.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. kovo 19 d.
Lietuvos gydytojų sąjunga, atstovaudama šalies gydytojų pažeidžiamus interesus dėl Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 30 str. 1 d. numatyto draudimo įgyvendinimo, kreipėsi į LR Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetą ragindama atkreipti dėmesį į problemą, susiklosčiusią dėl teisinio reguliavimo pakeitimo sukeliamų neigiamų pasekmių sveikatos priežiūros sistemai ir paslaugų prieinamumui.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. kovo 6 d.
Greitosios medicinos pagalbos tarnyba (GMPT) pradeda teikti paslaugas atnaujinta tvarka.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. vasario 20 d.
Seimo narė Jurgita Šukevičienė užregistravo pakeitimų projektą, kuriuo siūlo keisti nuostatą dėl sveikatos priežiūros įstaigų vadovų skyrimo antrai kadencijai.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. vasario 20 d.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė ir pristatė naujosios Vyriausybės programos prioritetus sveikatos srityje.
Daugiau įrašų