SAM planai rudens Seimo sesijai
Seimo rudens sesijai Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) planuoja pateikti įstatymo pakeitimus, kurie padės mažinti gydytojų administracinę naštą, tobulinti paslaugų kompensavimą Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, objektyviau vertinti gydymo įstaigų veiklą. Taip pat planuojama patikslinti savivaldybių funkcijas sveikatos priežiūros srityje bei papildyti Administracinių nusižengimų kodeksą.
Siuntimų bus mažiau, juos galės išrašyti slaugytojai
Toliau mažinant šeimos gydytojų administracinę naštą, dalį jų funkcijų siūloma leisti atlikti kitiems šeimos gydytojo komandos nariams. Pvz., slaugytojai galėtų pratęsti receptus lėtinių ligų gydymui, išrašyti siuntimus tam tikroms specializuotoms paslaugoms – prevencinėms programoms, profilaktiniams patikrinimams ir pan., taip pat atlikti laikinojo nedarbingumo ekspertizę. Akušeriai galėtų išduoti nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimus, taip pat išrašyti siuntimus ir atlikti laikinojo nedarbingumo ekspertizę, konsultuoti nėščiąsias.
Tuo tarpu Valstybės kontrolė kartu su LSSO skelbia apie kritinį slaugytojų trūkumą, menką apmokėjimą ir nepakeliamas darbo sąlygas. LSSO teigimu, jei SAM pozicija išliks pasyvi, o aiškūs žingsniai, kaip ištaisyti slaugos srityje glūdinčias problemas, nebus pasiūlyti, LSSO neatmeta ir kraštutinių priemonių – streiko ar piketų. Anot A. Volodkaitės, kalbos apie streiką kars nuo karto organizacijos narių gretose pasigirsta.
Skaitykite daugiau: https://www.lrytas.lt/sveikata/gyvenu-sveikai/2023/09/18/news/norite-stabilaus-cukraus-kiekio-kraujyje-atsisakykite-sio-iprocio-28389691
Pacientams, kuriems dėl sveikatos būklės reikia ilgalaikio stebėjimo arba kai paslaugos teikiamos pagal ligų ir sveikatos sutrikimų ankstyvosios diagnostikos programose nustatytas sąlygas, siūloma paprastinti paslaugų gavimą ir atsisakyti siuntimų šiais ir kitais sveikatos apsaugos ministro numatytais atvejais, atsižvelgiant į ligos ar sveikatos sutrikimo pobūdį (įskaitant užkrečiamumą).
Siūloma jungti TLK
Siekiant efektyvinti ligonių kasų veiką, išvengti funkcijų dubliavimosi, suvienodinti regionų praktiką ir sumažinti administracinę naštą gydymo įstaigoms, šiuo metu veikiančias penkias teritorines ligonių kasas bus siūloma sujungti į vieną juridinį asmenį.
KOmpensuoti daugiau paslaugų
Pradėti greičiau kompensuoti naujas sveikatos priežiūros paslaugas PSDF biudžeto lėšomis padės pakeitimas, kuriuo siūloma atnaujinti ir supaprastinti naujų asmens sveikatos priežiūros paslaugų įtraukimą į kompensuojamų paslaugų sąrašą. Kriterijai, pagal kuriuos su gydymo įstaigomis sudaromos sutartys dėl paslaugų kompensavimo PSDF biudžeto lėšomis, turėtų tapti aiškesni ir objektyvesni, atspindėti gyventojų poreikius.
Objektyvesnis gydymo įstaigų veiklos vertinimas
Siekiant objektyviau vertinti gydymo įstaigų veiklą, vertinimo rodiklius, kurie šiuo metu yra įtvirtinti Sveikatos priežiūros įstaigų įstatyme, bus siūloma pavesti nustatyti sveikatos apsaugos ministrui. Tai leis susieti rodiklius su sveikatos srities planavimo dokumentuose nustatytais tikslais ir uždaviniais, numatomomis skatinti veiklos kryptimis (pvz., ligų prevencija, dienos paslaugos ar kt.) ir kitomis aplinkybėmis, aktualiomis atitinkamu metu.
Taip pat siūloma atsisakyti perteklinio reikalavimo gydymo įstaigoms užtikrinti pirminės ambulatorinės sveikatos priežiūros paslaugų teikimą visą parą 7 dienas per savaitę, bei įpareigoti jas teikti ne mažiau kaip po 12 valandų 5 darbo dienas per savaitę. Jeigu pacientui tokių paslaugų prireiktų kitu laiku, kai įstaiga nedirba, jis galės kreiptis:
- ūmios būklės atveju (išskyrus, jei ši būklė reikalauja būtinosios pagalbos) – į toje pačioje ar besiribojančioje savivaldybėje veikiančias savivaldybės mero paskirtas gydymo įstaigas;
- prireikus būtinosios pagalbos – į gydymo įstaigą, turinčią skubiosios pagalbos skyrių arba skubiosios pagalbos kabinetą;
- kitais atvejais – kreiptis į savo gydymo įstaigą kitą darbo dieną
Pagal www. sam.lt ir www.lrytas.lt informaciją




