Garsinantys bendruomenę ir šalį

Lietuvos Gydytojų Sąjunga

Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės dienos proga už nuopelnus Lietuvos Respublikai ir už Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje valstybės vadovas Gitanas Nausėda mūsų šalies ir užsienio šalių piliečius apdovanojo Lietuvos valstybės ordinais ir medaliais.

Apdovanojimų ceremonijoje Prezidentas G. Nausėda teigė: „Dėkoju Jums visiems už tai, kad veržli ir kūrybinga Lietuva vis ryškiau matoma dabarties pasaulyje. Kad taip aistringai ir neretai peržengdami valstybių sienas garsinate jos vardą. Kad tarnaudami profesiniam pašaukimui ir žmogiškiesiems idealams stiprinate bendruomenę ir šalį. Kiekvieno iš Jūsų gyvenimo pavyzdys mums – didžiulis įkvėpimo šaltinis. Žvelgdami į Jus prisimename, kad valstybės puoselėjimas ir stiprinimas – nesibaigiantis procesas, kiekvienam siūlantis unikalių galimybių.“

Prezidento dekretu apdovanoti 75 asmenys. Tarp apdovanotųjų – ir dvi medikės. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi apdovanota gydytoja onkologė, mokslininkė, profesorė Janina Didžiapetrienė. Nacionalinio vėžio instituto emeritė pagerbta už nuopelnus vystant vėžio profilaktiką ir diegiant profilaktines programas Lietuvoje, už onkologijos mokslo plėtrą ir mokslo pasiekimų diegimą praktikoje, už aktyvią pedagoginę veiklą. Pagrindinės J. Didžiapetrienės mokslinės veiklos kryptys – onkofarmakologija bei eksperimentinė onkologija. Meilę farmakologijai įskiepijo daktarės žemietis ir mylimas profesorius Henrikas Polukordas. Dažnai ji save vadindavo „pelių daktare“, nes jai patinka eksperimentuoti, tačiau dar labiau – apibendrinti duomenis ir rašyti. Kaip eksperimentatorė, mokslininkė aktyviai dalyvavo vykdant naujų vaistų navikams gydyti ikiklinikinius tyrimus, o vėliau tapusi Eksperimentinės terapijos laboratorijos vedėja ėmė vadovauti šiam darbui. Greta naujų vaistų paieškų J. Didžiapetrienės vadovaujamoje laboratorijoje buvo tyrinėjami nauji vėžio gydymo būdai, atliekami fotodinaminės navikų terapijos ikiklinikiniai tyrimai. Už fotodinaminės navikų terapijos krypties darbų ciklą J. Didžiapetrienei ir bendraautoriams 1993 m. buvo įteikta JAV mokslininko Teodoro Maimano premija, o 2003 m. – Lietuvos mokslo premija. Prof. J. Didžiapetrienė eksperimentinius tyrimus stengėsi susieti su klinikine veikla žmogui tiek profilaktiniu, tiek gydomuoju aspektais. Ji 2006 m. pateikusi habilitacijos procedūrai būtinų mokslo darbų apžvalgą „Priešnavikinių veiksnių sukeliami efektai: naviko ir organizmo tyrimai“ ir sėkmingai atlikusi šią procedūrą, gavo pasiūlymą VU Medicinos fakulteto Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikoje dėstyti vėžio biologiją, profilaktiką ir diagnostiką. Ji buvo šios katedros profesorė. Kompleksinio darbo fragmento rezultatus profesorė pateikė daugybėje pasaulio konferencijų, tarp jų ir 12-ame pasaulio lietuvių mokslo ir kūrybos simpoziume.

Būdama gydytoja, prof. J. Didžiapetrienė eksperimentinius tyrimus stengėsi susieti su klinikine nauda pacientui. Profesorė dažnai mėgo dirbti su jaunimu, perteikti savo turimas žinias bei mokslo pasaulio naujienas. Ji yra 4 monografijų bendraautorė, 2 vadovėlių, 4 mokomųjų knygų, 11 metodinių priemonių, beveik 300 straipsnių, publikuotų tarptautinėje spaudoje ir Lietuvoje, autorė ar bendraautorė. Gausybė perskaitytų pranešimų užsienio bei Lietuvos moksliniuose renginiuose liudija prof. J. Didžiapetrienės ilgą mokslo kelią. Nacionalinio vėžio instituto mokslininkė, profesorė emeritė J. Didžiapetrienė Lietuvos onkologų indėlį į onkologijos mokslą sudėjo knygoje „Onkologų mokslininkų kartos, asmenybės, jų darbai“. Knygos autorė įžangoje rašo: „Daugiausia dėmesio knygoje skiriama onkologų kartai, dirbusiai Onkologijos mokslinio tyrimo institute nuo pat jo įkūrimo. Jie savo nenuilstamu darbu, savo atsidavimu mokslui ir onkologijai davė pradžią eksperimentinei ir klinikinei onkologijai, buvo atskirų onkologinių mokslų krypčių pradininkai ir puoselėtojai. Jų atlikti darbai šioje knygoje aptarti atsižvelgiant į institute vystytas mokslines kryptis. Tarnystė onkologijos mokslui ir pacientui jiems buvo svarbesnė nei asmeniniai interesai.“ Šioje knygoje apžvelgti instituto mokslininkų bei gydytojų onkologų moksliniai darbai, atlikti iki 1990 metų. Daugelis jų buvo knygos autorės mokytojais, su daugeliu jų kartu dirbo.

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu už nuoširdų darbą gyvosios organų donorystės srityje, gydant sergančiuosius ir dirbant su jų artimaisiais, už indėlį į donorystės transplantacijos plėtrą pagerbta VU ligoninės Santaros klinikų gydytoja nefrologė daktarė Loreta Vareikienė. Ji priminė, kad pirmoji inksto transplantacija Lietuvoje atlikta 1970 m., pirmoji transplantacija iš gyvo donoro – 1974 m., o pirmoji transplantacija iš gyvo donoro esant nesuderinamoms kraujo grupėms – 2010 m. Santaros klinikose per metus vidutiniškai atliekama 50 inkstų transplantacijų, esant nesuderinamoms kraujo grupėms iki 2020 m. buvo atlikta 14 tokių inkstų transplantacijų. Šiuo metu Lietuvoje dializuojama per tūkstantį žmonių. Apie 80 žmonių yra aktyviame donoro inksto laukimo etape. Kodėl taip mažai? Anot jos, dalis žmonių nesiryžta transplantacijai dėl savo senyvo amžiaus, kitiems transplantacija nerekomenduojama dėl gretutinių ar lėtinių ligų. Lietuvoje gyvena apie 1,5 tūkstančio žmonių su persodintais inkstais. Donorinio organo išgyvenamumas pirmaisiais metais po transplantacijos siekia 85 proc., o po 10 metų – 54 proc. Aišku, organo atmetimo reakcija gali pasireikšti bet kuriame etape. Todėl būtina visą transplantanto gyvavimo laiką gerti imunitetą mažinančius vaistus. Nors inkstas tarnauja vidutiniškai 15 metų, yra pacientų, kurie gyvena su tokiu inkstu ilgiau nei 20 metų. Ilgiausiai Lietuvoje inkstas funkcionavo 42 metus.

Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalis įteiktas Aušrai Degutytei, Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ prezidentei, už aktyvią organų donorystės žinios sklaidą, nepailstamą pagalbą transplantacijos laukiantiems ar su transplantuotu organu gyvenantiems ir jų šeimos nariams.

Spalio 3–5 d. Lietuvoje bus organizuojami Europos organų transplantacijos komiteto posėdžiai, tarptautinė konferencija, kurioje organų donorystėje ir transplantacijoje pirmaujančių šalių ekspertai dalysis gerąja patirtimi, bus skaitomi pranešimai apie tarptautinius donorinių organų mainus ir glaudesnio bendradarbiavimo galimybes, kuriančias sąlygas gelbėti žmonių gyvybes. Pernai Europos organų donorystės diena buvo organizuojama jau 3 dešimtmečius lyderiaujančias pozicijas organų donorystės ir transplantacijos srityje užimančioje lspanijoje, o dabar atsirado reta ir išskirtinė galimybė perimti estafetę ir gerąją patirtį iš lspanijos. Ilgametės asociacijos „Gyvastis“ vadovės A. Degutytės teigimu, donoro artimieji dažniausiai tik iš interneto, iš spaudos gali pamatyti laimingas recipientų istorijas. Kodėl laimingas? Nes tie žmonės, kad ir kokį sunkumą jiems teko patirti, kokius išbandymus, gavę antrą gyvenimo šansą, jie gyvena, kaip daug kas sako, iš didžiosios raidės. Su transplantuotu organu gyvenantys žmonės nuo sveikų skiriasi tuo, kad jaučia nuolatinį dėkingumo jausmą tam žmogui, tai šeimai, iš kur gavo neįkainojamą dovaną. Šiuo metu transplantacijos laukia beveik 300 žmonių: 80 – inksto, 22 – širdies, 3 – plaučių, 34 – kepenų, 153 – ragenų transplantacijos, iš jų 6 vaikai.

 

 

                                                               „Gydytojų žinių“ informacija

2025 m. gegužės 8 d.
Šiemet minime žymaus vokiečių fiziko Vilhelmo Konrado Rentgeno gimimo 180-ąsias metines. Jis buvo keleto Vokietijos universitetų profesorius. Tai – pirmasis fizikas, 1901 m. gavęs Nobelio fizikos premiją. Jis buvo vienturtis sūnus pasiturinčių gelumbės gamintojų šeimoje, kuri gyveno Lenepe (dabar – Remšeidas). 1848 m. revoliucijos ir politinis sujudimas nulėmė, kad Rentgenų šeima prarado Vokietijos pilietybę ir nusprendė persikelti į Apeldorno miestą Vidurio Rytų Nyderlanduose. Būtent ten Vilhelmas praleido didžiąją dalį vaikystės. Pradinį ir vidurinį išsilavinimą jis įgijo privačiame Martino Hermano van Dorno institute Apeldorne. Būdamas septyniolikos ėmė lankyti Utrechto technikos mokyklą, tačiau jos nebaigė, nes buvo neteisingai apkaltintas mokytojo karikatūros nupiešimu. Būsimojo mokslininko ateitis tada neatrodė šviesi. Pašalintas iš mokyklos ir nelaikęs baigiamųjų egzaminų, jis negalėjo būti priimtas į Utrechto universitetą. Tačiau jis neoficialiai jame lankė fizikos, botanikos, zoologijos ir chemijos paskaitas.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. gegužės 6 d.
Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugija ir Vilniaus kolegijos Sveikatos priežiūros fakultetas organizuoja respublikinę konferenciją „Vaikų gastroenterologija ir mityba 2025“, tai kartu bus ir Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos 7-asis suvažiavimas. Suvažiavimas vyks 2025 m. gegužės 29 d. Vilniaus kolegijos Sveikatos priežiūros fakultete, Didlaukio g. 45, Vilnius. Konferencija vyks gyvai ir nuotoliniu būdu. Konferencija skirta visų specialybių gydytojams, slaugytojams, dietistams, visuomenės sveikatos specialistams. Dalyvaujant gyvai bus dovanojamas 2024 m. išleistas vadovėlis „Vaikų pagrindinių ligų ir būklių diagnostikos ir gydymo algoritmai“.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. balandžio 16 d.
Lietuvos gydytojų sąjunga pateikė pastabas Sveikatos apsaugos ministerijai dėl įstatymų projektų, susijusių su priemokomis, tobulinimo, susipažinusi su Sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 11 ir 49 straipsnių pakeitimo įstatymo projektu ir lydimaisiais įstatymų projektais (toliau – Pakeitimai), aiškinamuoju raštu, pateiktais 2025-03-28 derinimui institucijoms ir visuomenei (iki 2025-04-11), TAIS Nr. 25-5262, siūlymu pritarti Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 11 ir 49 straipsnių pakeitimo įstatymo, Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo Nr. I-1343 9, 10 ir 26 straipsnių pakeitimo įstatymo ir Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 8, 11, 13 ir 76 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIV-2790 6 straipsnio pripažinimo netekusiu galios.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. balandžio 4 d.
Įgyvendindama Vyriausybės programą, SAM teikia įstatymų pakeitimus, kurie turėtų užtikrinti, kad iš pacientų nebūtų reikalaujama papildomų mokesčių už valstybės lėšomis teikiamas sveikatos priežiūros paslaugas.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. balandžio 2 d.
2025 m. kovo 20–22 d. Briuselyje įvyko Europos nuolatinio gydytojo komiteto (CPME) Asamblėja, kuri pažymėjo svarbų žingsnį sprendžiant visuotinę gydytojų krizę Europoje. Susitikimas prasidėjo Europos Parlamente, kur CPME delegatai susitiko su naujaisiais Sveikatos komiteto nariais – dr. András Kulja ir Tilly Metz.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. kovo 19 d.
Lietuvos gydytojų sąjunga, atstovaudama šalies gydytojų pažeidžiamus interesus dėl Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 30 str. 1 d. numatyto draudimo įgyvendinimo, kreipėsi į LR Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetą ragindama atkreipti dėmesį į problemą, susiklosčiusią dėl teisinio reguliavimo pakeitimo sukeliamų neigiamų pasekmių sveikatos priežiūros sistemai ir paslaugų prieinamumui.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. kovo 6 d.
Greitosios medicinos pagalbos tarnyba (GMPT) pradeda teikti paslaugas atnaujinta tvarka.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. vasario 20 d.
Seimo narė Jurgita Šukevičienė užregistravo pakeitimų projektą, kuriuo siūlo keisti nuostatą dėl sveikatos priežiūros įstaigų vadovų skyrimo antrai kadencijai.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. vasario 20 d.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė ir pristatė naujosios Vyriausybės programos prioritetus sveikatos srityje.
Daugiau įrašų