Apie ,,prastumtą“ reformą: bus blogiau ir medikams, ir pacientams

Lietuvos Gydytojų Sąjunga

Seimo ir Sveikatos reikalų komiteto narys Aurelijus Veryga savo paskyroje facebooke konstatuoja:


,,Na ką, sveikatos sistemos, o tiksliau reikėtų sakyti šeimos medicinos naikinimo pradžios starto reforma prastumta.

Tai, kad už ją balsuoja valdantieji, aš puikiai suprantu, bet ji priimta tik todėl, kad balsavime dalyvavo demokratai vardan Lietuvos. Jų balsai buvo lemiami.


Kiek žinau jiems sveikatos programą padeda rašyti vienas iš prieš šią reformą pasisakančių, viešai anksčiau mėgusių kalbėti šeimos gydytojų.


Norėtųsi jo paklausti: kaip jaučiatės daktare?“

 


 

Opozicinių socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad Seime valdančiųjų priimtos įstatymų pataisos dėl gydymo įstaigų pertvarkos neduos naudos nei pacientams, nei gydytojams. O socialdemokratų Seimo frakcija prašo Prezidento Gitano Nausėdos vetuoti priimtas pataisas.


„Apmaudu, kad konservatoriai ir liberalai neišgirdo nei akciją surengusių šeimos gydytojų, nei pacientų atstovų balso. Neįsiklausė į opozicijos siūlymus. Juk gydytojai teigia, kad jiems po reformos bus tik blogiau – dar labiau bus apkrauti popieriais, visai nebeturės laiko kada konsultuoti, ir kartoja, kad eilės pas specialistus ilgės, o prieinamumas – mažės.


Kviečiu ir raginu Vyriausybę už skaičių pradėti matyti žmones ir jų gyvenimus, nestumti reformų buldozeriu, įvertinti, kokios bus reformos pasekmės žmonėms, kurie gyvena ne didžiuosiuose miestuose“, – ragina V. Blinkevičiūtė.


„Kreipiamės į Respublikos Prezidentą prašydami vetuoti pataisas. Prezidentas visada reikalauja, kad būtų įsiklausyta į bendruomenės balsą. Šiuo atveju gydytojų organizacijų ir savivaldybių argumentai buvo ignoruojami. Be to, iškraustant sveikatos priežiūros paslaugas iš mažesnių vietovių, pažeidžiamos žmonių teisės“, – sako seniūnas Gintautas Paluckas.


Daug konstruktyvių pasiūlymų dėl reformos teikę, tačiau valdančiųjų pritarimo nesulaukę Seimo nariai socialdemokratai Orinta Leiputė, Julius Sabatauskas ir Eugenijus Sabutis įsitikinę, kad Seimo balsavimas – dar ne kovos pabaiga.


„Valdančiųjų sumanyta ir buldozeriu stumiama reforma lyg vikšrais traiško sveikatos sistemą – nuo šeimos gydytojų iki pacientų. Ir šiaip pirmaujame Europoje perteklinių mirčių skaičiumi. Dabar tikrai ne laikas eksperimentams“, – sako J. Sabatauskas.


„Siūlėme ir siūlysime stabdyti ligoninių naikinimą, paslaugų iškėlimą iš mažesnių miestų, taip pat raginame užkirsti kelią ministro savivalei“, – sako E. Sabutis.


„Reforma tokia nevykusi, kad iškilo egzistencinė grėsmė Nacionaliniam vėžio institutui, o šeimos gydytojai paverčiami pastumdėliais. Paslaugos tolsta nuo žmonių, bet nėra jokių sprendimų dėl pacientų pavėžėjimo iki „artimiausios“ gydymo įstaigos“, – įspėja O. Leiputė.


Lietuvos socialdemokratų partija prieš kurį laiką Prezidentui G. Nausėdai, premjerei Ingridai Šimonytei ir Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen įteikė kreipimąsi „Dėl viešojo sektoriaus skurdinimo“. Dokumente raginama stabdyti sveikatos priežiūros ir mokyklų tinklo reformas, pradėti išsamų ir viešą jų svarstymą, atlikti įrodymais grįstą reformų vertinimą, paisyti Konstitucijoje įtvirtintų lygiateisiškumo ir nediskriminavimo principų.

Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. liepos 7 d.
„Nuoširdžiai dėkojame jums visiems už tai, ką padarėte Lietuvos labui ir ką nuveiksite ateityje. Kiekvieno iš Jūsų gyvenimo pavyzdys – tai gyvas drąsios, kūrybingos, modernios valstybės, aktyviai dalyvaujančios tarptautiniame gyvenime, įrodymas“, – teikdamas ordinus ir medalius sakė Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda. Valstybės dienos proga per 70 Lietuvos ir užsienio piliečių buvo apdovanoti Valstybės ordinais ir medaliais.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. birželio 30 d.
VASPV tarnyba parengė standartų šeimos medicinos paslaugai versiją, kuri įsigaliojo 2025 m. gegužės 25 d. Šiuo metu Lietuvoje yra išduota 70 įstaigos akreditavimo pažymėjimų, o apie 35 proc. pacientų yra prisirašę prie įstaigų, akredituotų šeimos medicinos paslaugai.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. birželio 19 d.
Vyriausybė pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtiems įstatymų pakeitimams, kuriais siekiama gerinti slaugos bei akušerijos paslaugų kokybę, prieinamumą bei saugumą. To pasiekti ketinama suteikiant daugiau teisių slaugytojų padėjėjams, išsamiau reglamentuojant slaugą ir slaugytojų padėjėjų veiklą.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. birželio 16 d.
Seimo Audito komitetas kelia klausimus dėl PSDF biudžeto rezervo dydžio pagrįstumo ir maksimalaus dydžio
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. birželio 12 d.
Nuo 2025 m. liepos 1 dienos penkios teritorinės ligonių kasos – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio – prijungiamos prie Valstybinės ligonių kasos (VLK), kuriai pereina visos jų teisės ir pareigos. Šia pertvarka siekiama modernizuoti ir efektyvinti privalomojo sveikatos draudimo vykdymą visos šalies mastu.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. birželio 11 d.
Birželio 10 d. po pateikimo pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtoms sveikatos sistemos įstatymo pataisoms, kurias priėmus būtų draudžiama iš pacientų reikalauti papildomų mokėjimų už valstybės lėšomis teikiamas sveikatos priežiūros paslaugas. Šie pakeitimai įvardijami kaip pirmasis žingsnis, stiprinant viešąjį sveikatos sektorių.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. birželio 5 d.
Nesveikas gyvenimo būdas ir fizinio aktyvumo stoka tiesiogiai veda prie daugelio sveikatos problemų. Ten, kur nesuveikia prevencija, tenka įsikišti gydytojams. Kartais tai nutinka pernelyg vėlai. Kainą dėl to moka ne vien pacientai, jų artimieji, bet ir mūsų valstybė.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. birželio 2 d.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) vertins gydymo įstaigų padarytą pažangą ir nustatys įstaigų vadovų bei jų pavaduotojų darbo užmokestį pagal atnaujintus rodiklius. Bus stebima, ar įstaigos racionaliai naudoja finansinius išteklius ir ar laiku bei kokybiškai pacientams suteikia paslaugas.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. gegužės 19 d.
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba primena, kad jau galima prisijungti prie Sveikatos specialistų kompetencijų platformos , kurioje yra kaupiami sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų profesinės kvalifikacijos tobulinimo duomenys gauti nuo šių metų sausio 1 d.
2025 m. gegužės 8 d.
Šiemet minime žymaus vokiečių fiziko Vilhelmo Konrado Rentgeno gimimo 180-ąsias metines. Jis buvo keleto Vokietijos universitetų profesorius. Tai – pirmasis fizikas, 1901 m. gavęs Nobelio fizikos premiją. Jis buvo vienturtis sūnus pasiturinčių gelumbės gamintojų šeimoje, kuri gyveno Lenepe (dabar – Remšeidas). 1848 m. revoliucijos ir politinis sujudimas nulėmė, kad Rentgenų šeima prarado Vokietijos pilietybę ir nusprendė persikelti į Apeldorno miestą Vidurio Rytų Nyderlanduose. Būtent ten Vilhelmas praleido didžiąją dalį vaikystės. Pradinį ir vidurinį išsilavinimą jis įgijo privačiame Martino Hermano van Dorno institute Apeldorne. Būdamas septyniolikos ėmė lankyti Utrechto technikos mokyklą, tačiau jos nebaigė, nes buvo neteisingai apkaltintas mokytojo karikatūros nupiešimu. Būsimojo mokslininko ateitis tada neatrodė šviesi. Pašalintas iš mokyklos ir nelaikęs baigiamųjų egzaminų, jis negalėjo būti priimtas į Utrechto universitetą. Tačiau jis neoficialiai jame lankė fizikos, botanikos, zoologijos ir chemijos paskaitas.