Kristupas Ašmys
Profesinė patirtis
Nuo 2005 m. užsiima advokato praktika.
Išsilavinimas
Vilniaus universitetas, Teisės fakultetas, teisės magistro kvalifikacinis laipsnis.
Lietuvos gydytojų sąjungos teikiama nemokama teisinė pagalba – puikus pavyzdys, kaip kolegos gali padėti vieni kitiems pačiose sudėtingiausiose profesinėse situacijose. Profesinė nesėkmė yra viena didžiausių psichologinių traumų, kurią galime sulyginti nebent su netektimi, todėl visada stengiamės ne tik suteikti teisinę ir kolegišką pagalbą, bet pirmiausia išlaikyti maksimalų konfidencialumą. Konkrečiam asmeniui žiniasklaidos dėmesys baudžiamojoje byloje gali sukelti ilgalaikes neigiamas pasekmes: niekas neprisimins faktų ar argumentų, jei byla bus laimėta, o informaciją apie klaidą ir mirtį ilgai sies su konkrečiu asmeniu ir įstaiga.
Kasmet gydytojams advokatas atstovauja 250-300 darbo valandų, užkardo ikiteisminius tyrimus, laimi daugumą bylų. Ir tai ne socialinė akcija, tai reali parama!
Daugiau kaip šimte ikiteisminių tyrimų ir teisminių nagrinėjimų K. Ašmys atstovauja LGS nariams jau 10-us metus. Ekspertas padeda LGS nariams bylose dėl tarnybos pareigų netinkamo atlikimo, neatsargaus gyvybės atėmimo, nusikaltimų valstybės tarnybai, dokumentų klastojimo, konsultuoja kt. baudžiamosios atsakomybės klausimais.
Advokatas atstovauja LGS nariams:
• liudytojų ar spec. liudytojų apklausose,
• formuluoja klausimus deontologinėms teismo med. ekspertizėms,
• tarpininkauja derybose dėl taikos sutarties pasirašymo su nukentėjusiaisiais,
• gina gydytojo interesus baudžiamųjų bylų nagrinėjimuose teismuose.
Taip pat advokatas atstovauja LGS narių interesams inicijuojant baudžiamąsias bylas pacientams. Jo praktikoje teismas yra skyręs pacientui realią bausmę dėl grasinimų, t. y. baudą ir draudimą artintis.
Advokato praktikoje jau yra bylų pasiekusių Aukščiausiąjį Teismą, viena jų – 5 metus trukusi byla, kol pavyko laimėti ir įrodyti, kad tėvų teisė nutraukti nėštumą dėl Dauno sindromo nebuvo pažeista.
2013 m. 16 baudžiamųjų ir viena administracinė byla
1 byla laimėta prieš pacientą, kuris gydytojus R. ir R. Kelmėje šmeižė, grasino juos nužudyti, terorizavo, pacientas teismo pripažintas kaltu, skirta bauda.
1 administracinė byla iškelta gydytojui L. A. ir nutraukta dėl palaikų „neatidavimo“.
Pradėta 15 ikiteisminių tyrimų, iš kurių:
2 nutraukti pasirašius taikos sutartis LGS iniciatyva ir dalyvaujant LGS CA draudimui (gyd. Š., Kauno klinikos, paciento mirtis išėjus iš priėmimo skyriaus; gyd. T., Alytaus ligoninė, naujagimio mirtis).
1 byla nutraukta dėl senaties, gyd. V. K., Jurbarko ligoninė, naujagimio mirtis.
Likusios 11 bylų nutrauktos ikiteisminio tyrimo stadijoje („Gimdymo namuose“ byla, gyd. K., J. G., Kalvarija, paciento mirtis; 2 tyrimai, Tauragės ligoninė, išleidimas iš priėmimo, mirtis; gyd. N., apklausa, dėl receptinių vaistų išrašymo ir vaistų platinimo; Kauno klinikos ir Kauno Šilainių poliklinika, Kretingos ligoninė – naujagimių mirtys; Kauno raj. GMP gydy-
tojai kaltinti atsisakymu priimti pacientą).
1 byloje teikta pagalba gyd. K., dalyvaujant teismo procese liudytoju.
2014 m. 10 baudžiamųjų bylų
9 ikiteisminiai tyrimai vykdyti gydytojams dėl galimo profesinės pareigos neatlikimo: Krikščioniški gimdymo namai – naujagimio mirtis; Vilkaviškio ligoninė – naujagimio sužalojimas; Varėnos PSPC – dėl naujagimio nepriežiūros; Jonavos PSPC, Elektrėnų ligoninės priėmimo skyrius, Alytaus ir Klaipėdos ligoninė, taip pat Onkologijos centras – dėl pacientų mirčių. Taip pat vienas tyrimas vykdytas dėl tariamo dokumentų klastojimo.
1 ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl gydytojos užpuolimo.
2015 m. 10 baudžiamųjų bylų
1 ikiteisminis tyrimas nutrauktas taikos sutartimi tarpininkaujant LGS draudimui, Telšių lig. gyd. J. S.
Pradėti 9 ikiteisminiai tyrimai dėl: 1 dėl paciento sužalojimo – gyd. Ž. D., Kauno klinikos; kiti dėl pacientų mirčių: gyd. M., Kauno klinikos, gyd. J. V., Jonavos PSPC, Marijampolės ligoninė, Kauno klinikos, gyd. M., gimdyvės ir naujagimio, Kauno klinikos, gyd. Z. V., Kelmės ligoninė, gyd. S., Telšių ligoninė, gyd. S. Taip pat ikiteisminis tyrimas Plungėje, kuriame gy-
dytojai kaltinti dėl vaiko gimimo su Dauno sindromu.
2016 m. 5 baudžiamosios bylos, iš kurių 2 – korupcijos
Viena stambiausių korupcijos bylų – „VALENTIS“, kurioje kelioms dešimtims gydytojų atstovavo LGS, visiems jiems byla baigta taikos sutartimis, be žalos profesinei karjerai. Bylos nepasiekė nagrinėjimo teisme ir nebūtino viešumo.
Antroji – Šilutės lig., kurioje pasiektas susitaikymas, deja, gydytojas pažeidė laidavimo taisykles ir LGS nutraukė atstovavimą.
Du ikiteisminiai tyrimai dėl pacientų mirčių Ukmergės ligoninės priėmimo skyriuje ir Respublikinėje Kauno ligoninėje. Vienas – dėl naujagimio sužalojimo.
2017 m. 6 baudžiamosios bylos
Vienoje byloje dėl sužalojimo pasiekta taikos sutartis tarpininkaujant LGS draudimui, Vilniaus gimdymo namai. Penkiuose ikiteisminiuose tyrimuose dėl Marijampolės, Ukmergės, Varėnos, Šilutės, Kelmės ligoninių pacientų mirčių ir sužalojimų atliktos ekspertizės, tyrimai nutraukti.
2018 m. 10 baudžiamųjų bylų
Pasirašyta 1 taikos sutartis dėl gimdyvės kūno sužalojimo, dalyvaujant LGS draudimui, Vilniaus gimdymo namai. Pradėti ir nutraukti du ikiteisminiai tyrimai: dėl paciento sužalojimo Respublikinėje Kauno ligoninėje ir Pasvalio ligoninėje dėl negyvagimio.
Pradėti ikiteisminiai tyrimai Marijampolės, Kauno klinikinės, Klaipėdos vaikų, Šilutės, Rokiškio ligoninių gydytojams dėl pacientų mirčių.
Pradėtas 1 ikiteisminis tyrimas dėl dokumentų klastojimo, Molėtų PSPC.
2019 m. 8 baudžiamosios ir viena administracinė byla
Dviejose bylose dėl gimdymo komplikacijų pasiektos taikos sutartys. LGS draudimas išmokėjo 30 tūkst. eurų ir 5 tūkst. – Vilniaus gimdymo namai. Trečioji taikos sutartis pasiekta dėl naujagimio mirties, Alytaus ligoninėje, taip pat tarpininkaujant LGS draudimui.
Vienas ikiteisminis tyrimas dėl dokumentų klastojimo Molėtų PSPC pabaigtas laidavimu.
Trys ikiteisminiai tyrimai dėl pacientų mirčių ir operacijų komplikacijų Klaipėdos universitetinėje ir Respublikinėje Panevėžio ligoninėse bei Santaros klinikose nutraukti.
Viena byla dėl pacientės mirties po pirmų dviejų instancijų, pripažinusių gydytojo kaltę, teikiama Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.
Administracinė byla dėl tariamo smurto prieš pacientą Mykolo Marcinkevičiaus ligoninėje nutraukta.
2020 m. 6 baudžiamosios bylos
2020 m. metais pirmą kartą gydytojai teko pasinaudoti pranešėjo statusu, kuris suteikiamas asmeniui, pateikusiam prokuratūrai informaciją dėl vykdomų galimai nusikalstamų veikų.
Du ikiteisminiai tyrimai COVID-19 epidemijos metu pradėti dėl gydytojų profesinės pareigos neatlikimo vykdant infekcijų kontrolę Ukmergės ir Vilniaus klinikinėje ligoninėse.
Vienas tyrimas nutrauktas. Taip pat pradėti du ikiteisminiai tyrimai dėl Ukmergės ir Šilutės ligoninių pacientų mirčių. Vienas pradėtas dėl tariamai patirtų komplikacijų dėl galimai uždelsto gydymo. Taip pat vienas tyrimas dėl dokumentų klastojimo buvo tęsiamas.
2021 m. 8 baudžiamosios bylos
Iš 8 baudžiamųjų bylų keturi ikiteisminiai tyrimai atliekami dėl naujagimių mirčių ir moters sužalojimo LSMU Kauno klinikose, Mažylio gimdymo ir Kauno ligoninės Krikščioniškuose gimdymo namuose, taip pat VUL Santaros klinikose. Du ikiteisminiai tyrimai dėl Šiaulių ligoninės ir UAB „Aušros klinikos“ pacientų mirčių. Tęsiamas vienas tyrimas dėl Ma-
rijampolės ligoninės paciento mirties ir, deja, atnaujintas vienas tyrimas, kuris jau buvo nutrauktas (Tauragės ligoninėje).